Żelki – historia powstania

Żelki to jedne z najbardziej popularnych słodyczy na świecie. Choć wszyscy je znamy i uwielbiamy, niewiele osób wie co kryje się za słodką historią ich powstania. Historia słodyczy jest prawie tak długa jak historia naszego świata. Słodkościami zajadali się już w starożytności, a wraz z rozwojem średniowiecznej Europy oraz późniejszym wyprawom geograficznym, słodki smak opanował cały świat. Jak rozpoczęła się historia żelków? Wspólnie odkryjemy jak powstał uwielbiamy przez dzieci i dorosłych smakołyk oraz jak radzi sobie w dzisiejszych czasach.

Jak powstały pierwsze żelki?

Słodka historia żelków zaczyna się już w XIX wieku. Wtedy to cukiernicy wpadli na pomysł połączenia ze sobą cukru z żywicą drzew akacjowych, czyli tak zwaną gumą arabską. Następnie, do powstałej mikstury dodawano różne owoce oraz substancje smakowe i w ten sposób otrzymywano słodycze o gumowej konsystencji. Na podobny pomysł wpadł w 1922 roku niemiecki cukiernik Hans Riegel. Stworzył on i opracował pierwszego na świecie wykonanego z gumy owocowego żelka. W tym roku żelki obchodzą swoje 100 letnie urodziny, ciesząc zarówno małych jak i trochę większych konsumentów swoimi rozmaitymi smakami oraz kształtami już od wieku.

Żelki dzisiaj

Wiele zmieniło się na przestrzeni ostatniego czasu w świecie żelków. Obecnie istnieją niezliczone kombinacje smaków oraz kształtów, które mogą mieć żelki. Największą popularnością nadal cieszą się żelki owocowe, szczególnie te z dodatkiem soków owocowych. Choć popularnością nie ustępują im kwaśne żelki, które swoją soczystością podbijają kubki smakowe coraz szerszemu gronu konsumentów. Kształty żelków: dżdżownice, serduszka, owoce, zwierzęta już chyba nikogo nie dziwią. Coraz częstym widokiem są również kształty ulubionych postaci z bajek oraz filmów animowanych. Różnorodność smaków oraz kształtów sprawia, że żelki są produktem, który trafia do bardzo szerokiego grona konsumentów.

Żelki – ich zalety

Największą zaletą żelków jest ich różnorodność smaków oraz kształtów. Śmiało można powiedzieć, że w świecie żelków, każdy znajdzie coś dla siebie. W sklepach coraz częściej widzimy żelki wegetariańskie oraz wegańskie, które są odpowiedzią na styl życia współczesnych konsumentów jak i idealnym rozwiązaniem dla osób cierpiących na różne alergie pokarmowe. Ciekawą alternatywą dla tradycyjnych słodyczy są również żelki farmaceutyczne – suplementy diety – z dodatkiem witamin oraz minerałów. Dodatkową zaletą żelków jest to, że nie brudzą rąk. Nadają się więc idealnie dla wszystkich fanów gier komputerowych, którzy poszukują słodkiej dawki energii, jak i dla wszystkich konsumentów, którzy lubią mieć czyste ręce.

Dlaczego warto spróbować żelki Bebeto?

Bebeto to przede wszystkim pyszne żelki, które dają mnóstwo zabawy i przyjemności. A to za sprawą różnorodnych kształtów – między innymi: gwiazdek, owoców czy morskich zwierząt. Długie żelki w kształcie pasków oraz kabli dają też sporą dawkę pysznej zabawy. Żelki Bebeto to również świat kolorów i zróżnicowanych smaków. Wśród nich znajdziesz żelki słodkie, żelki kwaśne, wieloowocowe, a także żelki wegańskie oraz wegetariańskie. Żelki Bebeto są pysznie owocowe, dzięki dodatkowi soku owocowego oraz mocno orzeźwiające i przyjemnie soczyste. Bebeto to pyszna zabawa, która nigdy się nie kończy. Zapraszamy do słodkiego świata Bebeto.

Recommended Posts